sobota, 29 sierpnia 2015

Mistrzostwa świataDzisiaj kilka słów o rozpoczynających się jutro mistrzostwach świata w wioślarstwie we francuskim Aiguebelette.
Dlaczego piszemy akurat o wioślarstwie? Prosta sprawa. To nasz ukochany sport, którym interesujemy się na równi z mushingiem. Sport piękny i bardzo trudny. Wymagający ciężkiej pracy i ogromnej wytrwałości. Pod tym względem jest bardzo do mushingu podobny.
Ponadto uprawiałem wioślarstwo przez ponad 10 lat z sukcesami, a teraz wioślarskiego bakcyla połknął nasz syn Kacper, który rok temu rozpoczął swoją z nim przygodę. I też ma już sukcesy. W kategorii młodzików zdobył w tym sezonie 9 medali. W tym odniósł zwycięstwo w lidze czwórek, zdobył mistrzostwo Bydgoszczy oraz wicemistrzostwo Polski. Za dwa tygodnie wystartuje w mistrzostwach województwa, gdzie też pewnie zdobędzie jakiś krążek.Kacper w tym sezonie był młodzikiem, teraz przechodzi do kategorii juniorów młodszych, natomiast w Aiguebelette wystartują seniorzy. Prawie 1300 zawodników z 77 krajów. W tym oczywiście Polacy. 12 kobiet i 25 mężczyzn z naszego kraju. Dziewięcioro z nich reprezentuje nasz, bydgoski klub RTW Bydgostia, najsilniejszy klub w Polsce.
Tegoroczne mistrzostwa świata są tym poważniejsze, że stanowią najważniejszy etap kwalifikacji
zawodników do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. W każdej konkurencji jest określona ściśle ilość osad bezpośrednio kwalifikujących się do igrzysk. Reszta, zamiast spokojnie się do nich przygotowywać, będzie musiała tych kwalifikacji szukać w przyszłym roku podczas innych regat. Trzymamy zatem kciuki za naszych zawodników, aby mogli spać spokojnie przed igrzyskami zdobywając kwalifikację już teraz.
Nie będzie to jednak proste. Wszyscy zawodnicy przecież o tym marzą, a poziom wioślarstwa na świecie jest wprost niebotyczny.
Ilość reprezentacji dobijających się do światowej czołówki stale wzrasta, a na podium najważniejszych imprez jest coraz ciaśniej.

Niemniej Polacy szanse mają spore zarówno na awans olimpijski, jak i dobry występ w ogóle. Głównymi kandydatkami do medalu i to ze złotym włącznie są obecne wicemistrzynie świata Natalia Madaj i Magdalena Fularczyk-Kozłowska w dwójce podwójnej kobiet. Obie na co dzień reprezentują nasz bydgoski klub.
Oprócz nich męska ósemka ze sternikiem. Chłopaki rok temu na mistrzostwach świata wyrwali brązowy medal. Trzymamy kciuki, aby tym razem było co najmniej podobnie. Choć jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że łatwo nie będzie. Konkurencję mają olbrzymią, a najlepsze osady wciąż robią postępy. Zwłaszcza ekipa nowozelandzka, która w ostatnich miesiącach szturmem wdarła się na podium pucharu świata.

Wśród pań największe szanse, oprócz wspomnianej już dwójki, Polki mają w czwórce podwójnej oraz dwójce podwójnej wagi lekkiej. Obie te osady świetnie spisywały się zarówno w pucharach świata jak i podczas mistrzostw Europy.

U panów także czwórka podwójna daje największe szanse na przynajmniej finał, czyli pierwsze sześć miejsc. Ta konkurencja to polska specjalność. W latach 2005-2009 polska czwórka w składzie Adam Korol, notabene obecny minister sportu, Michał Jeliński, Marek Kolbowicz i Konrad Wasielewski zdominowali całkowicie tę konkurencję, wygrywając czterokrotnie pod rząd mistrzostwa świata oraz zdobywając złoty medal igrzysk olimpijskich w Pekinie w 2008. Obecna osada ma zatem od kogo czerpać doświadczenie i inspirację. To młoda osada, która robi systematyczne postępy. Ponadto pracuje z tym samym trenerem Aleksandrem Wojciechowskim, który prowadził polskich Dominatorów, jak cały świat nazywał tamtą czwórkę.

Mistrzostwa świata w wioślarstwie można śledzić na stronie worldrowing.com , gdzie będzie można oglądać zmagania wioślarzy na żywo oraz na stronach pztw.org.pl i na naszej stronie klubowej bydgostia.org.pl.
Zachęcamy do choćby spojrzenia na świat wspaniałego wodnego sportu, który od samego początku nowożytnych igrzysk olimpijskich znajduje się w ich programie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witaj,
jeśli dodajesz komentarz jako Anonimowy, przedstaw się proszę, lubimy wiedzieć z kim rozmawiamy :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...