sobota, 2 czerwca 2012

Tleń - dookoła Jeziora Żurskiego

Wygląda na to, że coś mamy z tym "dookoła jeziora". Zbiorniki wodne pociągają nas bardzo. Pewnie jest coś w tym, że Krzysztof był przez dobre 10 lat wyczynowym wioślarzem, a wilka do lasu ciągnie:)

 
10 kilometrów od nas położony jest Tleń. Znana i bardzo popularna miejscowość turystyczna. Była taką już przed II wojną światową, kiedy to Niemcy uczynili z niej kurort. Do dzisiaj w okresie letnim przybywają do Tlenia rzesze turystów i wczasowiczów.
Położony nad Wdą i Jeziorem Żurskim Tleń, jest doskonałym miejscem do uprawiania rekreacji kajakowej, pieszej i konnej. Dzięki nam także psio-zaprzęgowej:)
Jednym słowem kapitalne miejsce do odpoczynku.


Jezioro Żurskie naprawdę jest zalewem powstałym po wybudowaniu zapory wodnej w miejscowości Żur, od której wziął nazwę. Powstał dzięki temu piękny i duży akwen.
Dwa dni temu postanowiliśmy obejść go dookoła z kijkami. Nasza trasa powstała z połączenia trzech różnych istniejących tam szlaków. Jej łączna długość to niemal 20 kilometrów.Po drodze mijaliśmy bagna, strumyki i źródełko wybijające ze skarpy. Niekiedy strome brzegi jeziora sprawiają, że trudno jest dostać się do wody, ale w wielu innych miejscach ścieżka wiedzie tuż obok niej.Widzieliśmy mnóstwo śladów bobrzej aktywności oraz kilka perkozów z maluchami. Nie licząc innego ptactwa, rzecz jasna.
Wędrówkę rozpoczęliśmy przechodząc przez most w Tleniu, tuż obok ujścia rzeczki Prusiny do Wdy. Następnie obok pensjonatu Samotnia nad Wdą stromą ścieżką prowadzącą do lasu. Szliśmy więc najpierw wzdłuż brzegu od strony Osia, by po mniej więcej 10 kilometrach, wąskim mostem przedostać się na drugą stronę jeziora w miejscowości Grzybek. Stamtąd pozostało nam już "jedynie" drugie 10 km do Tlenia:)

Po drodze wstąpiliśmy jeszcze do Rezerwatu przyrody Jezioro Ciche, będącego świetnym przykładem zarastania jezior. Jezioro Ciche pokrywa sporo pływającej roślinności, a jego lustro kurczy się systematycznie pod naporem traw, krzewów i drzew. Prawdziwy raj dla bobrów!
16 komentarzy:

 1. Lubię Tleń ;D
  Szczególnie latem i na jesiennym grzybobraniu ;)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Tleń znana nazwa :-)
  A Wy dalej wypoczywacie :-)))

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale tam ślicznie :D
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak, Bory są niesamowite. Dobrze, że jest w Polsce dużo takich pięknych miejsc, w których można odetchnąć od zagonionego świata.
   Pozdrawiamy :)

   Usuń
 4. To ile w sumie przeszliście kilometrów?
  Takie klimaty to dla mnie wymarzone wakacje;-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ale piękne zdjęcia :) Koło mnie tylko MAŁA CEGIELNIA niestety śmieci tam więcej niż wody :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki :)
   Tutaj też niestety zdarza nam się natrafiać na śmieci.

   Usuń
 6. Zazdroszczę wam tego, że mieszkacie w takiej cudownej okolicy i ogólnie prowadzicie wspaniały styl życia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie zawsze mieszkaliśmy w takim cudownym miejscu, ale zawsze staraliśmy się dostrzec jakieś pozytywne cechy naszej okolicy. Spróbuj, może okaże się że i u Ciebie jest wiele nieodkrytych dotąd pięknych zakątków. Powodzenia :)

   Usuń
 7. Cudownie. :D Uwielbiam takie miejsca. Jest co odkrywać. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda. Nasza ukochana natura jest tutaj na wyciągnięcie ręki :)

   Usuń
 8. Swego czasy bywałem w Tleniu dość często. Oczywiście podoba mi się ta miejscowość, jak i jej otoczenie :-)

  OdpowiedzUsuń
 9. W najbliższym czasie znowu się tam wybieramy, tym razem z Kacprem i na rowerach :)

  OdpowiedzUsuń

Witaj,
jeśli dodajesz komentarz jako Anonimowy, przedstaw się proszę, lubimy wiedzieć z kim rozmawiamy :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...