poniedziałek, 23 maja 2016

"Wilki" Adama Wajraka


Kilka dni temu poszliśmy na spotkanie autorskie z Adamem Wajrakiem, które odbyło się w bydgoskiej Bibliotece Miejskiej. Wajrak promuje w trakcie spotkań swą najnowszą książkę pt. "Wilki".
Pełna sala słuchaczy, możliwość zakupu książki, a po odstaniu swego w długaśnej kolejce, otrzymanie dedykacji wraz z rysunkiem wilka. My staliśmy w ogonku ponad 90 minut, ale było warto, zwłaszcza, że czas oczekiwania umilaliśmy sobie rozmową z panią dyrektor jednej z filii miejskiej biblioteki w Bydgoszczy, w której to dopiero co sami mieliśmy spotkanie.

Adam Wajrak okazał się na żywo tak samo sympatycznym człowiekiem jakim postrzegaliśmy go dotąd za pośrednictwem rozmaitych mediów. Duża wiedza o przyrodzie, łatwość w jej przekazywaniu i ogromna pasja, którą czuje się doskonale. Jakże brakuje nam na co dzień kontaktu z kimś tak pozytywnie zakręconym.

"Wilki" - to powinna być lektura obowiązkowa dla dorosłych i młodzieży. Ta książka pokazuje nam wszystkim w oparach jakich absurdów żyliśmy i żyjemy, jak niewielką wiedzę ma przeciętny Polak o otaczającej go naturze. Tak naprawdę jest to przerażające. Wszelkie strachy i lęki przed lasem i dzikimi zwierzętami to czysta paranoja wywołana niewiedzą, a nawet niechęcią do posiadania tej wiedzy. Dla wielu las jest przerażający, zwierzęta i owady są przerażające, wszystko.
Starsza pani zapytała Wajraka w trakcie spotkania, czy chodzi po lesie z jakąś bronią? Czy nie boi się dzikich zwierząt? Rozumiecie? Czy nie boi się dzikich zwierząt?! Ciekawe jakich miałby się bać? Saren, jeleni, a może wiewiórek? A może wilków, które robią wszystko, aby uniknąć kontaktu z człowiekiem?

Żadne lekcje w szkole, żadne zielone szkoły i to wszystko razem do kupy wzięte, nie da ludziom tyle, ile dowiedzą się z tej książki. Ona powinna zostać przetłumaczona na jak najwięcej języków, aby i za granicą mogli ją przeczytać, bo w wielu krajach jest z wiedzą znacznie gorzej niż w Polsce. Tak naprawdę, to Polska i tak jest w absolutnej czołówce. W takiej np. Skandynawii, wbrew wszelkim pozorom, jest znacznie gorzej.

"Wilki" to najlepsza i najwartościowsza książka jaką przeczytaliśmy w ostatnich czasach. To kompletne odrzucenie mitów i szkodliwego postrzegania natury. To wstyd, że tak wiele osób trwa w umysłowym ciemnogrodzie. Co prawda nikt oprócz kilku organizacji pozarządowych i kilku pasjonatów nie mówi jak jest naprawdę. Programy szkolne nie zajmują się w ogóle tą sprawą, a jeśli nawet to niewłaściwie, myśliwi piorą ludziom mózgi od najmłodszych lat opowiadając nieprawdopodobne banialuki, minister środowiska nazywa zwierzęta leśne "surowcem do pozyskania", itd. Strach od zawsze był najlepszym narzędziem hamującym ludzi przed wchodzeniem do lasu. A kiedy ludzi tam nie ma, to też nie widzą co się tam dzieje. Myśliwi mogą spokojnie mordować zwierzęta, można łamać prawo i uprawiać prywatę.

Dlatego przeczytajcie te książkę! Przejrzyjcie na oczy. Najwyższy czas. W dwudziestym pierwszym wieku nie wypada być ciemnogrodem. Wiedza dostępna jest na wyciągnięcie ręki. Książka Adama Wajraka może być najlepszym sposobem, by zacząć tę wiedzę zdobywać.
Zerwijmy wreszcie z głupimi mitami, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Przestańmy demonizować przyrodę. Żadne ze zwierząt nie dybie na życie człowieka, ani wilk, ani niedźwiedź, ryś, czy wiewiórka. One wszystkie będą nas unikać za wszelką cenę w swym naturalnym środowisku. To człowiek jest zagrożeniem dla zwierząt. Śmiertelnym zagrożeniem, którego one panicznie się boją. I przestańmy wreszcie dzieciom wbijać do głów te beznadziejne wierszyki typu "dzik jest dziki, dziki jest zły....". W przyrodzie nic nie jest złe, ani dobre. Po prostu jest i ma do tego prawo. Natomiast my ludzie nie mamy prawa niszczyć ekosystemów dla naszej chorej ambicji, czy z durnego strachu wynikającego z głupoty i totalnej niewiedzy.
Zatrzymajmy wreszcie głupotę i niewiedzę! Pokażmy jaki to obciach - nie wiedzieć!

1 komentarz:

  1. Już jest na mojej liście, muszę koniecznie ją przeczytać :).

    OdpowiedzUsuń

Witaj,
jeśli dodajesz komentarz jako Anonimowy, przedstaw się proszę, lubimy wiedzieć z kim rozmawiamy :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...