piątek, 24 sierpnia 2012

Nocny motyl

Mieszkając na wsi mamy wspaniałą szansę obcowania nie tylko ze swoimi zwierzakami, ale i z całą otaczającą nas przyrodą w każdej postaci.
Latem częstym gościem w naszym domu są ćmy poszukujące wieczorem źródeł światła. Większość z nich wygląda zupełnie zwyczajnie: szare i nie za duże, ale czasami zdarzają się prawdziwe nocne piękności, jak ta niedźwiedziówka nożówka.


Ponoć zawdzięcza ona swoją nazwę przypominającym niedźwiedzie futro długim i ciemnym włoskom porastającym jej ciało, które dodatkowo stanowią ochronę przed drapieżnikami, gdyż są jadowite.
W razie ataku niedźwiedziówka nożówka potrafi również zwinąć się w nastroszony kłębek, podobnie jak robi to jeż, i tkwić bez ruchu do czasu, licząc że drapieżnik odpuści sobie dalszy atak.
Podczas spoczynku ćma ta składa przednie skrzydła dachówkowato na siebie, dzięki czemu idealnie wtapia się w tło np. korę drzew.
Zaatakowana używa swojej kolejnej sztuczki, szybkim ruchem odsłania bowiem drugą pomarańczową w czarne plamy parę skrzydeł, dając tym samym poważne ostrzeżenie napastnikowi. Jeśli to nie poskutkuje niedźwiedziówka nożówka unosi kołnierz z włosków ukazując tym samym ukryte pod nim jaskrawoczerwone "okulary" z czarną plamką pośrodku. Zaskoczony atakujący cofa się, a ćma może w tym czasie odlecieć w bardziej bezpieczne miejsce.


Owady to niezwykle fascynujące zwierzęta, a ich ogromną rolę jaką odgrywają na Ziemi w pełni oddaje wypowiedź Jonasa Salka, wynalazcy szczepionki przeciw grypie i szczepionki przeciw chorobie Heinego-Medina:
"Gdyby wszystkie owady zniknęły z Ziemi, to wszystkie pozostałe formy życia, zginęłyby w ciągu 50 lat. Gdyby wszyscy ludzie zniknęli z Ziemi, w ciągu 50 lat wszystkie inne formy życia rozkwitłyby".

Po krótkiej sesji zdjęciowej nasz wieczorny gość został wypuszczony do ogrodu.

7 komentarzy:

 1. Człowiek jest zbędny na Ziemi i do niczego niepotrzebny :-)))
  A ćma przepiękna, pierwszy raz taką widzę ..

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękna ta ćma! Ma w sobie trochę żyrafy i trochę biedronki... ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Takiej ćmy jeszcze nie widziałam z reguły spotkałam się z jednolicie ubarwionymi a u Was taka kolorowa , znów człowiek się czegoś dowiedział .
  Pozdrawiam Ilona

  OdpowiedzUsuń
 4. U mnie w domu jest bardzo duże ciem, ale wszystkie szare i nieciekawe, a wy taką ładną spotkaliście. Z waszego bloga można się tyle dowiedzieć na różne tematy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja gdybym zobaczyła takiego owada, nie myślałabym nazwać go ćmą ! Przecież to piękny motyl ! :D
  Ciekawe spotkanie. Mądre zwierzę, broni się przed napastnikami jak może :P

  OdpowiedzUsuń
 6. Śliczna jest ta ćma! A rzeka świetnie ją opisała :D

  OdpowiedzUsuń

Witaj,
jeśli dodajesz komentarz jako Anonimowy, przedstaw się proszę, lubimy wiedzieć z kim rozmawiamy :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...