wtorek, 26 lipca 2011

Iditarod

Najwyższy czas napisać coś o najbardziej znanym na świecie wyścigu psich zaprzęgów, legendarnym Iditarod.
Jego historia zapisuje się już niemal 40 lat!
Na jego trasie ludzie i psy prowadzą nierzadko heroiczną walkę z mocami natury i to właśnie tworzy legendę tego wyścigu. Tak samo jest naturalnie na trasach Femundlopet, czy Finnmarkslopet, ale w przypadku Iditarod długość jego trasy wręcz przytłacza. Niemal 2000 km w kompletnie odludnym terenie, gdzie nie ma nawet dróg, a transport odbywa się niemal wyłącznie drogą powietrzną. Fantastyczne przedsięwzięcie! Niesamowita praca organizacyjna!

Do kolejnej edycji wyścigu, który wystartuje 3 marca 2012, zgłosili się już niemal wszyscy najwięksi maszerzy, od lat tworzący jego historię. Jest Martin Buser, Lance Mackey i Jeff King, czterokrotni zwycięzcy tego wyścigu, jest DeeDee Jonrowe, jest męska część rodziny Seavey. I wielu innych. Nie ma na liście startowej jak dotąd jedynego maszera, który wygrał ten wyścig pięć razy, Ricka Swensona. Do wyścigu jeszcze jednak bardzo dużo czasu.
W tym sezonie wraca po rocznej przerwie na trasę Jeff King, jedna z żywych legend tego wyścigu. Jeff rok temu zapowiedział, że przechodzi na emeryturę, ale chyba się okazało, że bez Iditarod trudno jest żyć. Takie wyścigi są bardzo niebezpieczną chorobą, z której często nie sposób się wyleczyć do końca życia. Wiemy coś na ten temat!
W każdym razie trzymamy kciuki za wielki powrót starego mistrza.

Kciuki, i to bardzo mocno, będziemy też trzymać za Sigrid Ekran, jedyną w tej chwili przedstawicielkę Europy na liście startowej. Sigrid to wielka gwiazda długich dystansów, należąca do najściślejszej czołówki światowej mushingu. Zwyciężczynię Femundlopet 600 w tym sezonie.

W tym sezonie mamy nadzieję przyglądać się Iditarod z Laponii, gdzie mamy zamiar przygotowywać się do Finnmarkslopet 500.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witaj,
jeśli dodajesz komentarz jako Anonimowy, przedstaw się proszę, lubimy wiedzieć z kim rozmawiamy :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...