poniedziałek, 19 maja 2014

Dzień Praw Zwierząt

Gminny Ośrodek Kultury w Śliwicach po raz pierwszy zorganizował wczoraj imprezę z okazji Dnia Praw Zwierząt, w której mieliśmy przyjemność aktywnie uczestniczyć, będąc jedną z atrakcji.
Pogoda na szczęście dopisała, wbrew wszystkim prognozom :)

Dzień Praw Zwierząt został ustanowiony przez Klub Gaja dla upamiętnienia uchwalenia ustawy o ochronie zwierząt i przypada na 22 maja, a obchodzony jest w od 1997 roku.


Petycja Klubu Gaja za wprowadzeniem ustawy była największą inicjatywą obywatelską na rzecz praw zwierząt w Polsce - została podpisana przez 600 tysięcy osób. 
Już pierwszy artykuł ustawy brzmi, że zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę. Dla każdego wrażliwego człowieka jest to oczywiste, jednak niestety wielu wśród nas wciąż traktuje zwierzęta źle.

Dlatego też Dzień Praw Zwierząt jest idealną okazją do podejmowania rozmaitych działań edukacyjnych, takich jak np. śliwicka impreza.

Wszyscy przybyli do GOku dorośli i dzieci mogli wysłuchać pogadanki o psich zaprzęgach oraz zobaczyć specjalistyczny sprzęt zaprzęgowy.


Oczywiście nasze przyjazne i wesołe psiaki zostały wygłaskane przez zachwycone nimi dzieci.

Można było również posłuchać ciekawych opowieści pana Jakuba Marciniaka o zwierzętach leśnych. Dzieci dowiedziały się m.in. że młodych samotnych ptaków, sarenek i zajączków napotkanych np.w trawie podczas wycieczek do lasu nie powinno zabierać się do domu, gdyż nie zostały one porzucone a jedynie zostawione na jakiś czas przez rodziców znajdujących się w pobliżu.


Interesującą częścią imprezy był także pokaz szkolenia psów przeprowadzony przez Pana prowadzącego punkt adopcyjny niedaleko Tucholi. Oczywiście poruszony został również temat bezdomności psów, ich sterylizacji, odpowiedzialnej opieki nad nimi i zachowania ludzi wobec obcych oraz atakujących psów.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witaj,
jeśli dodajesz komentarz jako Anonimowy, przedstaw się proszę, lubimy wiedzieć z kim rozmawiamy :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...