niedziela, 28 lipca 2013

Turyści, a konie z Morskiego Oka

W Zakopanem od wczoraj trwa akcja rozdawania ulotek turystom, które mają im uświadomić, że fasiągi są zabójcze dla koni. Akcja trwa, czekamy na pierwsze relacje od ludzi w Zakopcu.

No cóż najwyższy czas powiedzieć coś na temat owych turystów, a raczej "turystów". Szewska pasja nas dopada, kiedy wielu ludziom trzeba ciągle tłumaczyć, że to jest praca ponad końskie siły, że dla ich wygody i wątpliwej przyjemności konie muszą znosić ogromne cierpienia. Do diabła z ludźmi, którzy sami nie są zdolni tego zauważyć.

Bycie dobrym człowiekiem to nie jest wielka sztuka. Wystarczy mieć wzgląd na świat nas otaczający. Wystarczy czuć, współczuć i myśleć. Nie jesteśmy pępkiem świata, ale zaledwie jego drobną cząstką. Zachowujmy się zatem odpowiednio.
Życie wszystkich żywych organizmów jest tak samo istotne jak ludzkie. Świat bez wielu niewidocznych gołym okiem organizmów obyć się nie może, za to bez człowieka poradzi sobie doskonale. Nie jest zatem prawdą, że wszystko w przyrodzie istnieje tylko dla człowieka. Tak jak wielu sądzi.

Ci, którzy wożą dupska fasiagami, którzy czynią to mimo wielu głosów uświadamiających im, że to napędzanie nieetycznych postaw, są niewarci miana człowieka. Właśnie tak. Człowieczeństwo to coś co powinno zobowiązywać do etycznej postawy. Do szacunku dla otaczającego nas świata. Do zdolności zachwycenia się tym światem. Ci, którzy tego nie czują, nie widzą, nie są godni miana człowieka. To prymitywne jednostki, niczym nie przewyższające najprostsze ziemskie organizmy. Nażreć się, rozmnożyć, zabawić. To wszystko do czego są zdolne.

Mamy nadzieję, że do kilku zakutych łbów coś dotrze dzięki ulotkowej akcji. Optymistycznie, oczywiście, zakładając, że do tych tępych rozumów w ogóle dotrzeć coś może.     

4 komentarze:

 1. Odpowiedzi
  1. Też mamy taką nadzieję, że chociaż część ludzi dostrzeże w koniach zamęczone i wykorzystywane stworzenia i zaprzestanie korzystania z tej formy transportu oraz przekona do tego kolejnych ludzi.

   Pozrawiamy.

   Usuń
 2. Przekonałam się, że życzenia trzeba precyzować aby dobrze się spełniły dlatego precyzuję:
  Oby ubyło klientów na takie przejażdżki po akcji ulotkowej i oby nie znaleźli się nowi amatorzy przejażdżek.
  Nadzieja w dzieciach, które zauważą cierpienie koni i odmówią rodzicom takiej przejażdżki. Udostepniony na youtube filmik gdzie koń na oczach setki ludzi pada przypięty cały czas do wozu chyba musi w końcu kogoś ruszyć!
  Mnie od małego uświadamiali rodzice, że to żadna przyjemność ani dla ludzi, ani dla koni.
  Niestety mamy mało mądre społeczeństwo. Nadal mam nadzieję w skuteczność edukowania dzięki akcjom różnych fundacji ale widzę na co dzień jak głupota się mnoży - jak chwasty. Pazerność też rośnie w siłę co widać po ogromie popularności targów końskich np w Skaryszewie.
  Dziękuję Wam za to, że uświadamiacie społeczeństwo.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety, ludzie z natury są wygodni, a jeśli sobie wbiją coś do głowy to ciężko ich przekonać. Dlatego jestem zwolenniczką pokazywania drastycznych i kontrowersyjnych zdjęć, żeby nie musieli sobie wyobrażać, niech widzą jaki człowiek potrafi być okrutny i ile krzywdy wyrządzić dla swojej rozrywki i wygody.

  OdpowiedzUsuń

Witaj,
jeśli dodajesz komentarz jako Anonimowy, przedstaw się proszę, lubimy wiedzieć z kim rozmawiamy :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...