wtorek, 2 października 2012

Drugi miesiąc

Rozpoczęliśmy drugi miesiąc treningów. Aura nadal dość ciepła, więc wciąż wstajemy około 5 i rozpoczynamy treningi kiedy jeszcze jest ciemno. Ma to ten niewątpliwy plus, że potem mamy cały dzień na inne zajęcia. Ponadto w Borach o świcie jest niezwykle pięknie, zwłaszcza teraz kiedy polska złota jesień rusza na całego.


We wrześniu alaskany przebiegły 300 km. W październiku będzie dużo więcej. Zmieni się też dystans pojedynczych treningów. W tym miesiącu będzie sporo 30-40 kilometrowych biegów. To już konkretna praca nad wytrzymałością. W weekendy psy pracują z wycieczkami, więc zapewniamy im w ten sposób także trening siłowy. Również bardzo ważny w psich przygotowaniach.
Dzisiaj pojechaliśmy pierwszą "czterdziestkę" w tym sezonie. Odwiedziliśmy nasz ulubiony Ocypel. Wieś położoną pomiędzy jeziorami. Ocypel jest pełny ludzi latem i niesamowicie pusty poza letnim okresem.
Dlatego tak chętnie go odwiedzamy:)

40 kilometrów na początku października to nowość w naszych przygotowaniach. Nigdy jeszcze nie jeździliśmy takich dystansów na początku sezonu. Forma alaskanów jednak na to pozwala.
Podstawą w planowaniu treningów są obserwacje psów. Bacznie im się przyglądamy w każdym momencie. Wszystko ma dla nas duże znaczenie. Zachowanie, humor, relacje z innymi psami, apetyt. To główne wykładniki. Jeśli pies biega i skacze w kojcu to najpewniej jest w dobrej formie i nic mu nie dolega. Jeśli jeszcze do tego ma swój zwykły "wilczy" apetyt, a na wybiegu biega i bawi się z innymi psami, to mamy już absolutną pewność, że tak jest.
Brak któregokolwiek z tych zachowań jest natomiast symptomem, że coś może być nie tak. Takiemu zwierzowi musimy się jeszcze mocniej przyjrzeć. Najpoważniej traktujemy brak apetytu, czy nawet odmowę jedzenia. Alaskany to potworne żarłoki, więc kiedy zostawiają pełną michę, to znaczy że jest bardzo źle i trzeba natychmiast działać.
Pierwsze co robimy to staramy się dociec, czy problem związany jest z bólami mięśni, stawów, czy też z czymś innym. Następnie sprawdzamy błony śluzowe i śluzówki oczu. Jeśli są blade to znak, że pies jest osłabiony. Potem robimy prosty test naciągając skórę zwierzęcia. Jeżeli wraca na swoje miejsce zbyt wolno, świadczy to o odwodnieniu. Taki pies musi zostać bezwzględnie odstawiony od treningu.

Można tych wszystkich "atrakcji" w miarę skutecznie unikać stosując się do podstawowych zasad.
Po pierwsze zawsze dostosowujemy trening do warunków atmosferycznych, zwłaszcza temperatury.
Po drugie dobrze odżywiamy i poimy psy.
Po trzecie woda i przekąski w trakcie treningu.
Po czwarte - nie robimy wariackich treningów z cyklu "jak dzisiaj pięknie w lesie, pojadę sobie 30 km",
podczas kiedy najdłuższy poprzedni trening to było 5.


Stosując się do prostych zasad unikniemy większości problemów mogących nas i nasze psy dopaść w sezonie treningowym.
U nas w każdym razie to się sprawdza. Jak dotąd, podobnie było w poprzednim sezonie, omijają nas takie problemy.
Październik będzie zatem wypełniony 2-3 godzinnymi biegami przeplatanymi treningiem siłowym. Otworzymy w ten sposób pełnię możliwości psich organizmów. Szybkie bieganie 40-sto kilometrowych dystansów to rewelacyjna baza do dużo dłuższych dystansów. Wszak alaskany maja być w stanie przebiec ponad 200 km w ciągu doby. W poprzednim sezonie 40 km było podstawowym dystansem treningowym. Teraz będzie podobnie.
Bogatsi o doświadczenia z poprzedniej zimy, zamierzamy główną pracę treningową wykonać do końca stycznia. W zeszłym sezonie na początku lutego pojawiły się seryjne odwilże z opadami deszczu, w wyniku których przez dwa tygodnie praktycznie nie było możliwości wykonać bezpiecznego, nienarażającego na kontuzje treningu. Dlatego tym razem planujemy w lutym już tylko szlifować formę i ładować akumulatory, aby 9 marca wreszcie stanąć na starcie w Alcie. Co za rym:)) 

4 komentarze:

Witaj,
jeśli dodajesz komentarz jako Anonimowy, przedstaw się proszę, lubimy wiedzieć z kim rozmawiamy :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...