niedziela, 25 września 2011

Trening czyni mistrza!

We wrześniu rozpoczęliśmy regularne przygotowania do sezonu wyścigowego i wycieczkowego. Zarówno jedna jak i druga aktywność potrzebuje właściwego przygotowania psów i nas. Odpowiednio niskie temperatury we wrześniu pozwoliły rozpocząć systematyczny trening.

Najważniejsze na tym etapie jest rozbieganie psów po letniej przerwie. Jeździmy teraz na ósemkach psów, pokonując na jednym treningu od 5 do 20 kilometrów. Nie obciążamy dodatkowo wózków, a o tempie biegu decydują psy.

Uformowały się też dwa psie zespoły, z którymi pojedziemy do Norwegii. Jeden zaprzęg to alaskan husky Dante, Tanda, Anga, Zuza, Arina, Nikola, Pips i Dedee.
Drugi zaprzęg to w tej chwili alaskan i siberian husky Klejn, Rasti, Sami, Balto, Lego, Bongo, Inari, Mumin.
W rezerwie do drugiego zaprzęgu pozostają jeszcze Saba i Luna.
Planujemy też w najbliższym czasie wzmocnienie drugiego zaprzęgu nowymi psami z Czech.

Alaskany są już w tej chwili w dosyć wysokiej formie i bardzo nas to cieszy. Natomiast w drugim zaprzęgu niestety faceci myślą głównie o cieczce ich koleżanek i w związku z tym nie za bardzo mają głowę do pracy. Biegają jednak przyzwoicie, więc pewnie kiedy tylko miną cieczki to chłopaki wrócą do odpowiedniej dyspozycji.

Sezon dopiero się rozpoczyna, więc jest zdecydowanie za wcześnie na jakieś sensowne wnioski. Faktem jednak jest, że zaprzęg alaskanów to prawdziwa torpeda. Biegają fantastycznie skoncentrowane i pewne. Można przejechać 20 km nie odzywając się do nich i nie zatrzymując zaprzęgu z powodu zaplątanych lin czy czegoś podobnego.
Siberiany to jednak inna bajka. Zawsze traciły głowy w cieczce i w tym okresie trening z nimi to nie jest prosta sprawa, jednak kiedy wrócą do swojego normalnego biegania to będzie ono także na wysokim poziomie. Wszak te psy to weterani Inarijarvi Expedition 2010, więc wiedzą jak biegać na długich dystansach!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witaj,
jeśli dodajesz komentarz jako Anonimowy, przedstaw się proszę, lubimy wiedzieć z kim rozmawiamy :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...