piątek, 5 sierpnia 2016

Trylogia Norweska - Femundlopet

Femundlopet to drugi z wyścigów Trylogii. Zaczyna się 10 lutego 2017. Bardzo trudny, mocno obsadzony 400 kilometrowy wyścig w górskim terenie. Góry to największy problem jaki na trasie tych zawodów czyha na zaprzęgi, które nie miały możliwości trenowania w takim terenie. Nie brakuje zespołów, które nie doceniły tego faktu i pojechały na Femunda bez odpowiedniego, górskiego przygotowania i nie dały zwyczajnie mu rady. Dlatego też my wybraliśmy na miejsce naszych przygotowań Vuollerim. Tam pagórów nie brakuje, a i do parku narodowego Sarek i Gór Skandynawskich jest całkiem blisko.

Femundlopet jest wyścigiem , w którym zazwyczaj startują wszystkie norweskie gwiazdy włącznie z tymi, którzy wybierają się na Alaskę i Iditarod. Dla nich często Femundlopet jest ostatnim sprawdzianem przed legendarnym alaskańskim gigantem.
Dzięki temu będziemy mieli okazję sprawdzić się na tle najlepszych europejskich specjalistów od mushingu.

Ten wyścig jest dla nas drugim etapem przed Finnmarkslopet, docelowym wyścigiem tego sezonu. Ukończenie 400 kilometrowego szlaku Femunda pozwoli nam w następnym sezonie wystartować na jego dłuższej, 600 kilometrowej trasie. Nie da nam jednak przepustki na 1000 kilometrowy Finnmarkslopet. O to powalczymy na Finnmarkslopet 500 w marcu.

Plan na Femundlopet 400? Jest całkiem prosty. Dojechać do mety w jak najlepszym czasie i z jak największą liczbą zaprzęgów za sobą. Jeśli to się powiedzie, to będziemy bardzo zadowoleni.
Musimy do tego dobrze przygotować się w szwedzkich górach, aby podołać wszystkim trudom Femunda.
Innym, oprócz górskiego terenu, problemem mogą być bardzo niskie temperatury. Nawet poniżej -40 stopni. Do tego też musimy być przygotowani. Po to również jedziemy już w końcu listopada do szwedzkiej Laponii.
Femundlopet to wyścig, w którym jak dotąd, wystartowała największa ilość zaprzęgów. Kilka lat temu jednego dnia, stanęło ich na starcie obu dystansów około 200. Po tamtym sezonie organizatorzy wprowadzili limity i teraz na trasę wyrusza  około 150 zaprzęgów każdego roku.

Po nim zostanie już tylko Finnmarkslopet na naszej liście na.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witaj,
jeśli dodajesz komentarz jako Anonimowy, przedstaw się proszę, lubimy wiedzieć z kim rozmawiamy :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...