sobota, 15 czerwca 2013

Aktywne Bory - początek

Stało się! Zostaliśmy wydawcami. Doprowadziliśmy do końca nasz najważniejszy obecnie projekt. Magazyn Turystyczny Aktywne Bory trafił do czytelników. Bardzo to satysfakcjonujący fakt :)
Pierwszy numer gazety mamy za sobą. W tej chwili kończymy przygotowywać drugi numer, który będzie dostępny za dwa tygodnie.
Pomysłów na następne wydania mamy bez liku. Na pewno nie zabraknie nam tematów. Pojawią się reportaże, wywiady z ciekawymi ludźmi. Mamy nadzieje, że także rozmaite fakty z historii Borów znajdą dla siebie miejsce na łamach magazynu. A jest o czym pisać. Choćby tylko o sławnych dwóch nagich mieczach z bitwy pod Grunwaldem. Wiecie kto je tam przywiózł? Ano właśnie komtur tucholskiego zamku, którego były znakiem. Otrzymał je za odwagę od Wielkiego Mistrza i odtąd woził przed sobą, aby wszyscy wiedzieli jaki z niego bohater.Popełnił chyba jednak błąd wysyłając je Jagielle, bowiem pozbawiony ich mocy uciekł tchórzliwie z pola grunwaldzkiej bitwy. Za to, jako dezercję, został skazany na śmierć. Wyrok wykonano.
Albo, czy wiecie, że sopockie molo zostało zbudowane w tartaku w Szlachcie? Tak było. Szlachta leży między Śliwicami a Czerskiem. Kilkanaście kilometrów od nas.
Do tego w czasie II wojny światowej w Borach Tucholskich mocno działała partyzantka. Do dzisiaj można znaleźć leśne bunkry. to tutaj działała słynna formacja AK "Gryf Pomorski".
W okolicach wsi Błędno, tam gdzie jest rezerwat Krzywe Koło, rozegrana została jedna z największych bitew partyzanckich tamtej wojny, zakończona nieprawdopodobnym przebiciem się z okrążenia polskiego oddziału. Później, już po wojnie, dowódca tego oddziału został zakatowany przez UB jako wróg ludu.

Wiele ciekawych historii można tutaj znaleźć. Odkrywamy je sami, opisujemy. Będziemy publikować w Aktywnych Borach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witaj,
jeśli dodajesz komentarz jako Anonimowy, przedstaw się proszę, lubimy wiedzieć z kim rozmawiamy :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...