poniedziałek, 4 lipca 2016

Henley Royal Regatta

Od 177 lat, na Tamizie w Henley odbywają się królewskie regaty wioślarskie. Pierwsze odbyły się w 1839 roku, a królewski patronat uzyskały w 1851. Tylko w czasie I i II wojny światowej ich nie rozgrywano.
Od zawsze były wioślarskim świętem przyciągającym coraz większe rzesze wioślarzy. W 1839 roku trwały jeden dzień. Rok później już musiano wydłużyć je do dwóch dni. Tylu było chętnych wioślarzy do startu. Krótko później regaty trwały już trzy, a nawet cztery dni.
Obecnie to pięciodniowy maraton, poprzedzony jeszcze regatami kwalifikacyjnymi rozgrywanymi tydzień przed główna imprezą.
W tym roku na starcie stanęło 629 osad, 27 narodowości. Jedynki, dwójki bez sternika, dwójki podwójne, czwórki ze sternikiem, czwórki bez sternika, czwórki podwójne i oczywiście ósemki. Osady kobiece i męskie. Ponad dwieście wyścigów w pięć dni.

Na torze ścigają się ze sobą tylko dwie osady, a nie sześć jak jest w tym sporcie powszechnie przyjęte. Przy czym przegrywająca odpada z dalszej rywalizacji.
Pierwsze trzy dni to stopniowe eliminacje kolejnych osad. W sobotę rozgrywane są półfinały, a w niedzielę, tak jak wczoraj, finały.
Osady podzielono na dwadzieścia osobnych rywalizacji w rozmaitych pucharach, takich jak Grand Challenge Cup, Queen Mother Challenge Cup, Ladie's Challenge Plate, Princess Grace Challenge Cup, czy najbardziej prestiżowe dla jedynkarzy Diamond Challenge Sculls.

Mamy w tych regatach także polskie tradycje. Dwukrotnie w 1955 i 1956 w Diamond Challenge Cup, czyli w Diamentowych Wiosłach, triumfował Teodor Kocerka. Zwyciężyli tam też Jerzy Broniec i Alfons Ślusarski w dwójce bez sternika, Robert Sycz i Tomasz Kucharski w dwójce podwójnej oraz nasza czwórka podwójna Adam Korol, Michał Jeliński, Marek Kolbowicz i Konrad Wasielewski.
Wczoraj do tego zaszczytnego grona miały szansę dołączyć dziewczyny z czwórki podwójnej: Marta Wieliczko, Olga Michałkiewicz, Katarzyna Zillman i Krystyna Lemańczyk. Niestety w finale przegrały z czwórką gospodarzy.

Henley Royal Regatta to ogromny prestiż, to wielki wioślarski świat. Każdego roku startuja tam mistrzowie i medaliści olimpijscy, tacy jak Mahe Drysdale, który tym razem zajął drugie miejsce.
Aby wejść na widownię regat należy przestrzegać dress code. Panowie w garniturach, krawaty mile widziane, ale nie obowiązkowe. Panie w wizytowych sukniach, czy garsonkach. Dobrze widziane kapelusze. Żadnych jeansów, krótkich spodni, czy mini spódniczek. Królewski patronat ma swoje wymogi.
Na trybunach wspaniała, sportowa atmosfera i oklaski dla wszystkich, wygranych i przegranych.
Na stronie www.hrr.co.uk dostępna była relacja na żywo ze wszystkich pięciu dni regat. Dzięki temu mogliśmy oglądać wspaniałe ujęcia z wielu kamer, głównie z dronów. Niezapomniane wrażenia.

Zdjęcia z regat dostępne są tutaj: www.hrr.co.uk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witaj,
jeśli dodajesz komentarz jako Anonimowy, przedstaw się proszę, lubimy wiedzieć z kim rozmawiamy :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...