piątek, 19 sierpnia 2011

Żywienie i trening cz.1

Wraz z rozpoczęciem treningów po letniej przerwie zmienia się sposób karmienia psów. W okresie odpoczynku, latem, karmimy psy raz dziennie. Wieczorem, kiedy robi się chłodniej. Musimy o tym pamiętać, bowiem psy przed jedzeniem dostają dzikiego amoku. Wyją, biegają po kojcach i skaczą jak opętane. Taka aktywność w upale nie jest wskazana i dlatego karmimy wieczorem.
W początkowej fazie treningu, która ma za zadanie rozruszać psy po okresie lenistwa, nic się nie zmienia. Psy biegają po parę kilometrów dziennie i nadal wystarcza im jeden posiłek w ciągu dnia.
Kiedy już się rozruszają, to rozpoczynamy trening siłowy. Tutaj już nie ma żartów. Psiaki muszą dostać bogatą w białko żywność, aby mogły rozbudować masę mięśniową.

Trening siłowy to ciężkie wózki, mała ilość psów w zaprzęgu, ale też niewiele kilometrów. My zaczynamy od 3-4, a potem kiedy widzimy wzrost siły, to wydłużamy do 5-6, później 8-12.
W tym czasie też powoli zaczynamy karmić psy także rano, przed treningiem.
Najczęściej jest to zupa z niewielką ilością mięsa, makaronu czy płatków.
Cały czas też oczywiście pamiętamy o dobrych tłuszczach. W trakcie wysiłku psy czerpią energię właśnie z niego, a nie jak ludzie z węglowodanów. Psi układ pokarmowy to doskonała maszynka do zamieniania tłuszczu na energię. To ta cecha sprawia, że psy są tak doskonałymi biegaczami.

Tłuszcze i mięso podajemy surowe, bez obróbki termicznej. Jedynie niewielka część tłustych np. grzbietów z kurczaka trafia do garnka, aby stać się podstawą tłustej zupy. Czasem wrzucamy do niej trochę warzyw, aby nabrała aromatu, tak dla przyjemności psów. Normalnie warzywa jednak dajemy surowe i maksymalnie rozdrobnione.
Świetnym patentem na to jest przepuszczenie warzyw w sokowirówce i potem wymieszanie wytłoczyn z sokiem.

Podsumowując, trening siłowy to krótkie dystanse, dużo białka w diecie, tłuszcz umiarkowanie, dużo warzyw i olejów, jak zwykle. Trochę makaronów i płatków, ryżu.
Karmienie raz dziennie, choć pojawiają się już poranne zupki.
Trening siłowy rozpoczynamy mniej więcej od początku września i ciągniemy go do listopada. Przeplatamy go także dłuższymi biegami w normalnych zaprzęgach i bez dodatkowego obciążenia.
Prawidłowo wykonany trening siłowy jest podstawą do pracy nad wytrzymałością, która potem pozwoli nam na pokonanie niemal 200 km w ciągu doby.
Dlatego ściśle uzależnione od treningu karmienie psów jest tak bardzo istotne.

1 komentarz:

  1. No proszę, tyle pracy jeszcze przed wysiłkiem. Faktycznie, trzeba przygotować psy do ćwiczeń, a odpowiednie żywienie jest przy tym niezwykle istotne. W dodatku należy jeszcze wiedzieć, jak. Widzę, że doskonale zdajecie sobie z tego sprawę.

    OdpowiedzUsuń

Witaj,
jeśli dodajesz komentarz jako Anonimowy, przedstaw się proszę, lubimy wiedzieć z kim rozmawiamy :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...