poniedziałek, 15 sierpnia 2011

Karmienie psów

Żywienie psów to jedna z najistotniejszych spraw przy prowadzeniu kenelu. Od jakości i ilości pokarmu zależy bowiem zdrowie i kondycja zwierząt. Nasze psiaki jedzą wyłącznie posiłki przygotowywane przez nas samych. Kurczaki, ryby, wołowinę, a także wieprzowe uszy, czy słoninę. Karmy suchej praktycznie nie używamy w ogóle. Jedynie wtedy, gdy wyjeżdżamy i psami zajmuje się w tym czasie nasz kuzyn Marek.
Do mięsa dodajemy spore ilości warzyw, zwłaszcza buraków, które jak wynika z naszego doświadczenia, są najłatwiej przyswajalne dla psiego układu pokarmowego. Dobra jest też marchew, seler, pietruszka. Te jednak należy mocno zetrzeć przed podaniem. Burakom też to zresztą nie zaszkodzi.

Ważną pozycją w psiej diecie są też oleje roślinne. My stosujemy oleje rzepakowy, słonecznikowy na co dzień. Świetny jest też olej z ryb.
Niemal co dzień psy dostają też siemię lniane. Stołowa łyżka na psa, tak samo jak olej.
Latem karmimy psy wyłącznie mięsem z warzywami, olejami i siemieniem.
Zimą natomiast, kiedy psiaki ciężko pracują, gotujemy im też zupy. Wtedy dostają też makaron, ryż, a od tego sezonu będziemy im podawali także płatki owsiane.

Latem nasze psy zjadają 20kg mięsa dziennie. Zimą to ilość się podwaja. Do tego dochodzą makarony, płatki, warzywa. Stołówka na całego!4 komentarze:

 1. Czasem zdaje mi się, że moje wygłodniałe potworki przejadają wszystkich domowników. W dodatku wyglądają (zwłaszcza amstaffica), jakby w brzuchach mieli czarną dziurę. A to tylko dwójka. Pikuś w porównaniu z Waszym zapotrzebowaniem na psie żarełko. W dodatku urozmaicone, dla zdrowia i witalności sportowców. Nic, tylko merdać ogonami przy jedzeniu. :P

  OdpowiedzUsuń
 2. Część naszych potworów tez ma czarne dziury w brzuchach :) I trzeba uważać, aby za mocno nie przybrały na wadze. Lekki tłuszczyk przed sezonem jest ok, ale tylko lekki :)
  Dobry apetyt u psa zaprzęgowego to podstawa, w stadzie mamy też parę niejadków, na szczęście tylko wśród syberianów, alakany jedzą jak świnie :)))

  OdpowiedzUsuń
 3. Alaskan nawet wygląda na takiego. :P
  Głęboki podziw w każdym razie. Pełne brzuszki, to zadowolone brzuszki, więc i zapał mają większy. :)

  OdpowiedzUsuń

Witaj,
jeśli dodajesz komentarz jako Anonimowy, przedstaw się proszę, lubimy wiedzieć z kim rozmawiamy :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...