niedziela, 27 maja 2012

Atrakcje Borów Tucholskich

W długi weekend zrobiliśmy kilka ciekawych wycieczek. Jedną z nich opisaliśmy w poście Długi weekend. Kolejne to Akwedukt w Fojutowie, park dendrologiczny w Gołąbku oraz Rezerwat Krzywe Koło w Pętli Wdy.

W Fojutowie mamy bardzo ciekawy obiekt hydrologiczny. Tutejszy akwedukt stanowi skrzyżowanie Czerskiej Strugi z Wielkim Kanałem Brdy. Struga płynie dołem, a nad nią Wielki Kanał.
Zanim tam jednak dotarliśmy, trafiliśmy przez zupełny przypadek, do parku dendrologicznego w Gołąbku, a także objechaliśmy rowerami dookoła znajdujący się tam zbiornik retencyjny wybudowany na rzece Stążce.

Celem kolejnej wycieczki był Rezerwat Krzywe Koło. Miejsce do którego ciągle wracamy. To tylko 13 kilometrów od domu. Jeździmy tam najczęściej zaprzęgiem, zimą. Wtedy jednak docieramy do Pętli od "zewnątrz", po drugiej stronie Wdy. Ostatnio jednak byliśmy tam z rowerami.
W Borach czeka na nas jeszcze wiele takich atrakcji. Zamierzamy wszystkie je odwiedzić. Będziemy jeździć do nich rowerami, samochodem, psim zaprzęgiem, czy też docierać tam pieszo.
Mamy tutaj mnóstwo przepięknych rezerwatów przyrody. Najbardziej znane z nich to Bagno Grzybno, Dury, Czaplowisko Wysoka, Ustronie.
Jest też tutaj najmłodszy w Polsce park narodowy. Park Narodowy Bory Tucholskie to cel na co najmniej kilka wycieczek.

Mamy to ogromne szczęście mieszkać i pracować w tak pięknym miejscu, że grzechem byłoby go całego nie zwiedzić i nie opisać.
Osobnym tematem są też położone zupełnie w lesie małe wioski, do których nie wiodą żadne asfaltowe drogi, takie jak Suchobrzeźnica, Zdrójno, Pieczyska, Zurawki, Rzepiczna, Bagna i wiele innych. Spróbujemy je także odwiedzić i opisać. Kilka z nich leży przy naszych treningowych szlakach.
Być może dzięki naszym postom dowiecie się czegoś nowego o tym bardzo pięknym i ciekawym miejscu, a może nawet staną się one celem waszych wycieczek?

6 komentarzy:

 1. W pięknym miejscu mieszkacie, w pięknym.
  Pozytywnie Wam zazdroszczę...

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę przyznać, że wyjątkowo przyjemne wyzwanie. Sama lubię odkrywać nowe miejsca, a mam jeszcze tyle do zwiedzenia.
  Cóż, pozostaje życzyć przyjemnych wędrówek. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale tam ładnie :-)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękna nasza Polska cała... Dzięki za wycieczkę.
  Pzdr.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mamy zaliczone Fojutowo i krzywe koło Wdy:)w pięknym miejscu mieszkacie, ach:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bory Tucholskie to niezaprzeczalnie cudowne miejsce. Wspaniałe lasy, wijące się wśród nich rzeki o przejrzystej wodzie i brak tłumów. Polecamy :)

  OdpowiedzUsuń

Witaj,
jeśli dodajesz komentarz jako Anonimowy, przedstaw się proszę, lubimy wiedzieć z kim rozmawiamy :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...