wtorek, 10 września 2013

Leśne uroczysko Czyściewnica / Bory Tucholskie

Czyściewnica to magiczne miejsce. Wielu, odwiedziwszy je raz, wraca tam potem regularnie, aby ujrzeć je o innej porze roku, czy dnia.
Kształtem przypomina bardzo dużych rozmiarów lej w ziemi, czy wąwóz zamieniający się później w łąkę z jeziorkiem po środku.

Ze stromej skarpy wypływa woda, która jest twórcą tego niesamowitego miejsca położonego pomiędzy jeziorem Piaseczno, a wsią Stara Rzeka.W istocie jest ono torfowiskiem źródliskowym należącym do najrzadziej spotykanego ich rodzaju. Woda wypływająca ze skarpy trafia na teren o nieprzepuszczalnym podłożu, więc go zalewa. Wspiera ten proces dodatkowo kilka bobrowych tam, w tym 50 metrowa - najdłuższa jaką można znaleźć w Borach Tucholskich. Dlatego Czyściewnica jest tak urokliwym miejscem. Pełnym bujnej zieleni i wody. Wszędzie widać ślady bobrzej aktywności, powalone drzewa, miejsca, w których wychodzą na ląd oraz zapadnięte nory. Trzeba uważać kiedy się tam chodzi, bo nagle możemy się zapaść w ziemię, gdyż pod nami znajduje się bobrza nora. A jeśli ktoś będzie miał szczęście, to może zobaczy i samego bobra? To nie jest jednak takie proste. Bobry są bardzo ostrożne i płochliwe. Mają doskonały słuch i słyszą podchodzącego człowieka z daleka, ale czasem się udaje. 
Duża ilość wody, drzew i krzewów czyni to miejsce bardzo przyjaznym dla dzikich zwierząt. Znajdują tam kryjówkę sarny, jelenie, czy dziki. Jest mnóstwo ptaków. Z żurawiami i łabędziami włącznie. Maja tam bardzo dobre warunki, bo człowiek z rzadka tam zagląda. Na szczęście dla zwierząt i samej Czyściewnicy. Nie trzeba zresztą do niej schodzić, aby podziwiać jej uroki. Góra skarpy, z której wypływa woda wiedzie czarny szlak turystyczny. I właśnie z niego rozciąga się najlepszy widok na całe uroczysko. 
Czysciewnica jest jednym z najpiękniejszych i najciekawszych miejsc Borów Tucholskich. 


9 komentarzy:

 1. Nie wiem czy coś się pomieszało, dałam czytaj dalej i tam zostawiłam komentarz, zaś tu jest bez zmian, a przecież to ten sam blog:)
  Pozdrawiam Was serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj!
   Blog zostaje po staremu, nowy jest natomiast portal turystyczny AktywneBory.pl, który niebawem stanie się skarbnicą wiedzy o tak bliskich naszemu sercu Borach Tucholskich. A takich niezwykle interesujących miejsc, jak Czyściewnica jest w Borach dużo więcej i na pewno będziemy o nich pisać. Zapraszamy więc do zaglądania i na AktywneBory.pl i na naszego bloga :)
   Pozdrawiamy ciepło!

   Usuń
 2. Muszę tam zawitać podczas kolejnej wycieczki rowerem ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. uwielbiam te okolice! ahh najchętniej bym pojechała tam od razu, już teraz :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Byłaś już tutaj kiedyś? Już pomału jesień maluje Bory czerwienią i żółcią, a rankiem łąki spowite są mgłą - cudowny widok.

   Usuń
 4. super wpis i zdjęcia! dodaję to miejsce do planu na najbliższą rowerową wycieczkę :)

  OdpowiedzUsuń

Witaj,
jeśli dodajesz komentarz jako Anonimowy, przedstaw się proszę, lubimy wiedzieć z kim rozmawiamy :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...