piątek, 6 maja 2011

O psach słów kilka

Mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. I są sytuacje w życiu, kiedy możemy się o tym bardziej niż kiedykolwiek przekonać.

Dzięki temu, że pracujemy z psami, że razem z nimi pokonujemy trudne trasy w mrozie i śniegu, mamy możliwość poznania psiej psychiki z innej niż zazwyczaj człowiek ma okazję strony. Jesteśmy z nimi nie tylko wtedy kiedy jest fajnie, miło, kiedy można się do nich przytulić, ale także wtedy kiedy trzeba się mocno napocić, podjąć trudne decyzje i walczyć z rozmaitymi przeciwnościami losu. Kiedy na wyprawie pakujemy się w sam środek śnieżnej burzy, kiedy dopadają nas wątpliwości, czy wyjdziemy z tej sytuacji cało, bo mróz i wichura odbierają siły i niekiedy wiarę, a do najbliższych ludzi jest 80 km, to wtedy zaczynają się budzić między nami i psami więzy, których zerwać już nie sposób. Katastrofalna sytuacja wymusza na nas pełną mobilizację. Jesteśmy wtedy zależni od siebie w sposób absolutny. Nasz los zależy od psów, a ich los od nas. Nie poradzimy sobie w takiej sytuacji bez nich i na odwrót. Tylko pełna współpraca i ciężka walka z naturą da nam szansę wyjścia obronną ręką.

Po czymś takim inaczej patrzy się już na swoje psy. Pies staje się partnerem, najważniejszym członkiem naszego zespołu. Prawda jest taka, że na wyprawie, czy długim wyścigu wszystko zależy od psów. Możemy być nieprawdopodobnie wytrenowani, wybiegani, możemy przebiec sami cały dystans obok sań, żeby ulżyć psom, ale to i tak nic nie da jeśli mamy słaby zespół psów. Długie wyścigi wygrywa się dzięki psim wrodzonym i wytrenowanym zdolnościom. Kiedy one je mają, my mamy szansę osiągnąć wszystko. Dobry maszer to taki, który potrafi psom pomóc, zadbać o nie na trasie i nie przeszkadzać im w trakcie biegu i odpoczynku!

Każdy maszer powinien zdawać sobie sprawę, że jest dokładnie tyle wart ile jego psy, i że ewentualne sukcesy zawdzięcza właśnie im, i im należy się za to szacunek i opieka! Mushing, bowiem, to sztuka współpracy człowieka ze zwierzęciem, które podejmuje ją zupełnie bezinteresownie, nie oczekując w zamian nagrody. Nie zapominajmy o tym!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witaj,
jeśli dodajesz komentarz jako Anonimowy, przedstaw się proszę, lubimy wiedzieć z kim rozmawiamy :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...