niedziela, 15 lutego 2015

Femundlopet odwołany

Nasza relacja z wyścigu Femundlopet nie będzie miała dalszego ciągu. Wyścig bowiem został odwołany. Przyczyną tego stały się katastrofalne warunki pogodowe.
Bardzo silny wiatr towarzyszył zaprzęgom już podczas startu w Roros. Silny wiatr to nic nowego na trasach położonych w górach, czy na dalekiej północy. Ten jednak rósł w siłę z każdą godziną. A do tego przynosił ze sobą ogromne opady śniegu. Opady tak wielkie, że wiele zaprzęgów miało poważne problemy z przebijaniem się przez jego zwały.

Zespoły z 600 km walczyły o życie gdzieś w górach pomiędzy punktami kontrolnymi. 400 km zatrzymano w pierwszym checkpoincie Tufsingdalen. Miały tam czekać na poprawę warunków, które jednak nie nadeszły.

Zawodnicy startujący na 600 km to doświadczeni maszerzy, więc sobie jakoś tam radzili. Wykorzystywali wszelkie okazje terenowe, aby się ze swoimi psami w nich ukryć. Przydatne w takich sytuacjach może się okazać dosłownie wszystko, co może dać ochronę przed wiatrem. Może to być jakikolwiek budynek, szopa, szałas, wiata. Mogą to być przewrócone drzewa, skały, uskoki terenu.

Znacznie większy problem był, przynajmniej dla organizatorów, z juniorami. 15-17 latkowie startowali na dystansie 200 km. Ich także burza dopadła w górach. Przez ponad dobę z trójka z nich nie było kontaktu. Ratownicy na skuterach śnieżnych nie mogli ich odnaleźć. W końcu jednak im się to udało. Znaleźli juniorów w zaskakująco dobrej formie. Tym razem wszystko zakończyło się szczęśliwie, zarówno dla nastoletnich zawodników jak i dorosłych.
Było jednak bardzo trudno i niebezpiecznie.
Rzadko kiedy jest aż tak źle, że wyścig może zostać odwołany. Tym razem właśnie tak było.

Długodystansowe wyścigi psich zaprzęgów to zajęcie ekstremalne. W swej trudności mające wiele wspólnego z himalaizmem, czy Rajdem Dakar. Mushing jest wspaniały, jest piękny, ale też jest niezwykle trudny i niebezpieczny. I właśnie dlatego warto go uprawiać. Tegoroczny Femundlopet pokazał nam to wszystko.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witaj,
jeśli dodajesz komentarz jako Anonimowy, przedstaw się proszę, lubimy wiedzieć z kim rozmawiamy :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...