sobota, 11 stycznia 2014

Finnmarkslopet

    fot. Therese K. Andersen

Historia tego wyścigu rozpoczęła swój bieg w 1981 roku. W drugą sobotę marca na starcie w norweskiej Alcie, położonej niemal 500 km za kołem polarnym, stanęły 3 zaprzęgi. Tak to się zaczęło.

Dzisiaj na liście startowej znajdują się 164 nazwiska z 18 krajów oraz ponad 1000 psów zaprzęgowych. A wśród nich Polak.
Przez te 33 lata wyścig stał się jednym z najważniejszych na świecie. Znalazł się w wielkiej trójce najtrudniejszych wyzwań, jakie może podjąć człowiek i jego psi zespół.


Finnmarkslopet rozgrywany jest na dwóch dystansach: 500 i 1000 kilometrów. Ten drugi dystans stawia norweski wyścig na trzecim miejscu wśród najdłuższych zawodów psich zaprzęgów na świecie. Zaraz po 1000 milowych Iditarod i Yukon Quest, rozgrywanych na Alasce i w Kanadzie.

Dystans 500 km pokonują zespoły liczące po 8 psów, natomiast zaprzęgi biegnące 1000 km mają ich 14.

Start odbywa się w centrum miasta i przyciąga wielkie tłumy kibiców. Wyścig cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Odsłony jego strony internetowej w trakcie trwania rywalizacji liczone są w dziesiątkach milionów, a transmisje na żywo można oglądać w państwowej, norweskiej telewizji NRK.

    fot. Helmut Dietz

Finnmarkslopet to niesamowite połączenie sportowej rywalizacji i wspaniałej współpracy pomiędzy matką naturą, ludźmi i psami.

1 komentarz:

Witaj,
jeśli dodajesz komentarz jako Anonimowy, przedstaw się proszę, lubimy wiedzieć z kim rozmawiamy :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...