wtorek, 26 kwietnia 2011

Bagna Biebrzańskie

Dzikie i piękne tereny Podlasia fascynowały nas od dawna, jednak do tej pory niestety nie udawało nam się tam zawitać, ucieszyliśmy się więc ogromnie już na samą myśl o wyjeździe w okolice Biebrzańskiego Parku Narodowego. Nie mogliśmy przecież odmówić sobie zobaczenia jednej z największych ostoi dzikiej przyrody w Europie, w szczególności kiedy naszymi przewodnikami byli Greta i Wojtek - znawcy i pasjonaci Biebrzy.

Mając niestety tylko jeden dzień do dyspozycji, odbyliśmy wspaniałą objazdową wycieczkę po najpiękniejszych miejscach Doliny Biebrzy i możemy śmiało powiedzieć, że zakochaliśmy się w tej cudownej krainie :)
Carska Droga - przepięknie położona szosa, przecinająca Biebrzański Park Narodowy na odcinku ok. 35 km. Po obu jej stronach rosną bagienne olszyny czyli olsy oraz bory sosnowe, które są schronieniem łosi, jeleni, wilków, żurawi i wielu innych zwierząt. Jadąc Carską Drogą należy być bardzo ostrożnym i czujnym, ze względu na przechadzające się nią zwierzęta oraz stojące co jakiś czas samochody, których właściciele podziwiają oraz fotografują skrytego w gęstwinie łosia lub żurawia.
Olsy


Nasi przewodnicy: Greta i Wojtek.Żurawie

Widok na bagna z wieży widokowej w miejscowości Gugny.
Łosie tu były :)

Kaczeńce - przysmak łosi

Carska Droga

Wizyta w gospodarstwie "Sucha Barć" należącym do "Króla Biebrzy" - Krzysztofa Kawenczyńskiego, jedynego mieszkańca wsi Budy.


Prezent od "Króla Biebrzy": przewodnik po Biebrzy z dedykacją oraz mapy :)


Widok na Bagno Ławki z kolejnej wieży widokowej, znajdującej się w pobliżu Carskiej Drogi. Mieliśmy szczęście dojrzeć tam "pasącego się" w oddali łosia.Pływak żółtobrzeżek to drapieżny chrząszcz przystosowany do życia w wodzie.

Żeremie bobrowe

Cudowne i niezwykle tajemnicze olsy.
Rozlewiska Narwi i Biebrzy widziane ze wzgórza w pobliżu wsi Góra Strękowa, na którym znajdują się ruiny bunkra z czasów II wojny światowej. W dniach 7- 10 września 1939 roku rozegrała się tam Bitwa pod Wizną, zwana Polskimi Termopilami, którą dowodził kpt. Władysław Raginis.Ruiny bunkra

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witaj,
jeśli dodajesz komentarz jako Anonimowy, przedstaw się proszę, lubimy wiedzieć z kim rozmawiamy :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...